Con Cierto Flamenco
27.7., 20.00 hod., Con Cierto Flamenco
JAZZ TIBET CLUB OLOMOUC, vstupné 150 Kč.
JAZZ TIBET CLUB
Sokolská 48, Olomouc
tel.: +420 585 230 399
e-mail: club@jazztibet.cz, www.jazzclub.olomouc.com
Účinkují:
Virginia Delgado - tanec
Stanislav Kohútek - kytara, zpěv
Matúš Kohútek - tanec, zpěv, klavír, perkuse
Michael Cába - perkuse
Virginia Delgado
Existují tanečníci, jejichž síla vězí v technice vybroušené jak plochy diamantu. Existují i ti, kteří přesvědčí svým strhujícím výrazem. Najdou se i ti, kteří berou dech svojí schopností riskovat, roztančit své podpatky v tempu závodního koně a namíchat tak nové vzrušující rytmické barvy.
A pak jsou ti, kteří mají vše vyřčené a ještě něco navíc. Mezi ně patří i Virginia Delgado, tanečnice mimořádného záběru, otevřeného uměleckého srdce, riskující a experimentující s fúzemi s world music, znalá tradice a řemesla, odhodlaná vtisknout svému projevu neopakovatelnost.
Původem z Madridu, Virginia Delgado Olmedo se od dvanácti let věnovala klasickému baletu a v sedmnácti letech naplno propadla kráse a vášni flamenka. Současně intenzívně studovala španělský klasický tanec, bolero a contemporary dance u profesorek Ely Camino a Anny De la Orden. V osmnácti letech se stává členkou flamenkového ansámblu Triana a o pár let později se s úspěchem účastní slavné soutěže tanečních choreografů v madridském divadle Albéniz.
V roce 1998 začala Virginia spolupracovat s významnými soubory španělského klasického tance a flamenka. Později se přechodně usadila v Německu, kde úspěšně vytvořila několik nových choreografií. V roce 2005 získaly její choreografie španělského klasického tance 2. místo v prestižní soutěži Roseta Mauri v Barceloně, v kategorii Clásico Espaňol.
Během své profesionální kariéry se Virginia věnovala rovněž pedagogické činnosti, ve které pokračuje s entuziasmem i po svém přestěhování do střední Evropy, jako profesorka klasického baletu, Clásico Espaňol a Flamenka v Praze. Virginia je všestrannou tanečnicí a součástí jejího strhujícího tanečního projevu je i virtuózní hra na nástroj, který je pro mnohé synonymem Španělska – kastaněty.
Stanislav Kohútek
Stanislav Kohútek alias Morenito de Triana začal studovat jako samouk, jeho talent však brzy volal po nahlédnutí do nejhlubších tajemství flamenkové hry u kytarových mistrů Gerarda Nuněze, Nina de Pury či Jose Manuela Tudely. Morenitova kytarová genialita se projevovala už v jeho profesionálních začátcích, kdy působil ve flamenkových skupinách Andalucía a Los Caminos a později ve vlastní formaci Lagrima. Další důkaz? Už v roce 1999 byl připraven zahrát ikoně flamenkových kytaristů, Paco de Lucíovi, u příležitosti jeho tehdejšího pražského koncertu!
V dalších letech se stala jeho uměleckým domovem Vídeň, když byl stálým uměleckým hostem ve flamenkovém tablau Bodega Manchega nebo ve vídeňských jazzklubech Reigen Jazz Club a Unplugged. Na začátku nového tisíciletí už začíná být přitažlivá síla domoviny flamenka tak naléhavá, že Morenito neodolá a svoje umění odchází prezentovat právě do země jeho zrodu, Španělska. Po pařížském intermezzu, kde se na jednom koncertním pódiu setkal s kolegou Flaco de Nerjou, vedou jeho stopy do Španělska. Tam se nejdříve stává finalistou soutěže Concurso Regional de guitarra flamenca de Nino Ricardo, aby vzápětí splynul s reálným flamenkovým kvasem v nejrůznějších sevilských tablaos. Angažmá od famózního tanečníka Juana Polvilla na sebe díky zvyšujícímu se kreditu Morenita – kytaristy nedalo dlouho čekat. Absolvoval s ním hned celé středoevropské turné nebo prestižní flamenkovou soutěž La Unión, kde brali skvělé stříbro. Spolupráce ostatně pokračuje dodnes a Morenita tak pasuje do prestižního klubu nejschopnějších tanečních doprovazečů.
Jako host se v posledních letech objevuje i se skupinou Remedios, se kterou nejen nahrává ceněná alba, ale předskakoval třeba legendárním Gipsy Kings na koncertě v Bratislavě nebo nahrál filmovou hudbu. Morenitův umělecký záběr je stejně velký, jako jeho muzikantský talent. Kromě nabitého koncertního kalendáře je i vyhledávaným lektorem kurzů flamenkové hry i soukromým konzultantem mnoha zájemců o prohloubení znalostí hry na kytaru. Jeho služeb využívají nejen významní domácí i zahraniční flamenkoví tanečníci.
Matúš Kohútek
Kohútkův umělecký pseudonym Mateo El Gallito je jednou z ceněných obchodních značek slovenského flamenka. Je vyhledávaným flamenkovým tanečníkem, zpěvákem, perkusistou, klavíristou a skladatelem.
Flamenkový tanec studoval na prestižní flamenkové akademii “Contratiempos” v Málaze, aby se stal jedním z nejváženějších vyslanců království flamenka ve východní a střední Evropě. Spolupracoval mimo jiné se světoznámou zpěvačkou Timnou Brauer & Elias Meiri Ensemble, stejně jako i s význačným flamenkovým tanečníkem Juanem Polvillo. Jako host účinkuje v současné době ve formaci MARANTANA (Wien). Před dvěma lety vystupoval v Theatre Kosmos (Wien) s tanečnicí Marií Angeles Gabaldon.
Na přelomu roku 2001-02 založil jazz-flamenkovu formaci LOS REMEDIOS. Jeho vlastní tvorba by se dala definovat jako hudba inspirovaná flamenkem, ale žánrově zasahující i do jazzu, latin a world music.
Michal Cába
Hudebník a perkusionista, hudbou se zabývá od roku 1996. Absolvoval cajónové kurzy s Claudií Chambers, José Ramirezem a Angelem “Cepillo” Sánchezem.
Kromě flamenkového cajónu se specializuje na konga, bubny batá a timbales. Zabývá se také jazzem, afro-kubánskou hudbou, latinjazzem a flamenkem. Hraje v kapelách Jeepers Screepers, Timbasa a Mediterian.