Přehlídka španělské kinematografie
9.-12.8. PŘEHLÍDKA ŠPANĚLSKÉ KINEMATOGRAFIE
KINO METROPOL, Sokolská 25, Olomouc / VSTUP ZDARMA
Informace na tel.: 585 222 466, www.kinometropol.cz, program na: http://www.kinometropol.cz/program
9.8., 17.30 hod. / A také déšť
(También la lluvia) Režie: Icíar Bollaín, E - F - MEX, 2010, španělsky / české titulky, 103 min
Sebastián je filmový režisér, který se rozhodne v Bolívii realizovat výpravný snímek o dobrodružstvích Kryštofa Kolumba při objevení Ameriky. Na místě natáčení však dojde k nepokojům kvůli vodním zdrojům – k tzv. válce o vodu, která v dubnu 2000 opravdu proběhla. Na půdorysu rekonstrukce historických událostí, které navždy ovlivnily život indiánského obyvatelstva, se také odehrává aktuální konflikt. To vše komplikuje průběh natáčení a zároveň se stává možností reflexe vztahu k indiánským národům, vztahu umělce a jeho díla a morálních hranic v tvorbě. Snímek je koprodukcí Španělska, Francie a Mexika a jeho režisérka Icíar Bollaín patří mezi nejpozoruhodnější filmařky současnosti. Obě hlavní mužské role ztvárnily herecké hvězdy hispánského filmu – Gael García Bernal a Luis Tosa
9.8., 20.00 hod. / Chico a Rita
(Chico y Rita) Režie: J. Mariscal / F. Trueba, E, 2010, španělsky / české a anglické titulky, 93 min
V komiksovém vizuálním a částečně i dějovém stylu se odehrává melodramatický příběh jazzového hudebníka Chica a zpěvačky Rity. Milostný příběh začíná na konci čtyřicátých let na Kubě a postupně se přesouvá do Spojených států i do Evropy. V tradici těch nejlepších melodramat se pak rozvíjí jejich dobrodružství o věčném hledání vzájemné lásky. Do života jim zasáhne také kubánská revoluce v roce 1959. Důležitou roli hraje hudba, ať už je to jazz nebo populární latinskoamerické písně. Jazz si tvůrci vybrali záměrně, protože byl důležitým inspiračním zdrojem ve vývoji kubánské hudby a kultury vůbec. Režisér Javier Mariscal je významný výtvarník, který na sebe upozornil především jako autor maskota olympijských her v Barceloně v roce 1992. Fernando Trueba patří již mezi nejvýznamnější současné umělce. Za film Belle Epoque (1992) získal pro španělskou kinematografii Oscara. V České republice například natáčel v roce 1998 film Dívka tvých snů.
10.8., 17.30 hod. / Návrat do Hansaly
(Retorno a Hansala) Režie: Chus Gutiérrez, E, 2009, španělsky / české titulky, 94 min
Film je částečně inspirován skutečnými událostmi. Martín vlastní pohřební službu, ale potýká se s finančními problémy. Náhodou se dostane k zakázce převozu těla ilegálního imigranta do Maroka. Musí spolupracovat také s jeho sestrou Leilou, která chce mrtvého bratra za každou cenu dopravit domů. Martín cítí výhodný obchod a navíc doufá, že se mu v Maroku podaří dohledat pozůstalé dalších zesnulých imigrantů a on na tom vydělá. Ale netuší, že ne v každé kultuře lze kšeftovat se smrtí. Marocké pohoří Atlas a vesnička Hansala jsou světem s poněkud jinými životními hodnotami, než jak je chápeme v Evropské unii. Režisérka Chus Gutiérrezová patří mezi výrazné postavy současné španělské kinematografie a za Návrat do Hansaly již získala řadu ocenění včetně pěti nominací na výroční ceny Goya.
10.8., 20.00 hod. / Camino
(Camino) Režie: Javier Fesser, E, 2008, španělsky / české titulky, 143 min
Camino je obyčejná holčička, která v Madridu se svou kamarádkou Begoñou sdílela dětské hry a sny, než ji zaskočila první láska. Dosud nepoznaný cit ji zastihl takřka ve stejném okamžiku, kdy se ohlásily první známky zákeřné nemoci. Její vyvolený Jesús se jí tak neustále vzdaluje. Zatímco otec nese situaci těžce, její matka, náboženská fanatička ve vleku organizace Opus Dei, pokládá bolest a utrpení Camino za potvrzení toho, že její dcera je vyvolenou bytostí. Film je inspirován skutečnými událostmi a poukazuje na dosti kontroverzní praktiky vlivného církevního uskupení Opus Dei. Celý příběh je vyprávěn velmi ambivalentním způsobem a režisér Javier Fesser se jednoznačně nestaví ani za jednu ze stran, což v době uvedení vyvolalo značnou polemiku. Film Camino obdržel kromě mnoha dalších ocenění i šest výročních cen Goya.
11.8., 17.30 hod. / Mléko strachu
(La teta asustada) Režie: Claudia Llosa, E, 2009, španělsky / české titulky, 93 min
Fausta trpí syndromem mnoha peruánských „válečných“ dětí, které se narodily matkám znásilněným v průběhu války v 70. letech minulého století, psychickým onemocněním, které nasála s mateřským mlékem. Náhlá matčina smrt ji však přinutí, aby se začala vyrovnávat nejen se strachem, jímž byla odkojena a kterým ji spolu se vzpomínkami a smutnými písněmi za života živila její matka, ale i se svým vlastním tajemstvím. Neustálý a hluboce zakořeněný strach ze znásilnění ji přiměl chránit si svou nedotknutelnost poněkud zvláštním způsobem. „Prosím Boha, aby mi dovolil na všechno zapomenout,“ věta, kterou od žen, postižených stejným osudem jako ve filmu Faustina matka, často slýchala také představitelka hlavní role Magaly Solierová. Možná právě zoufalství a vztek, které se jí zmocňovaly při výpovědích obětí, se podílely na jejím skvělém výkonu. Mléko strachu zvítězilo loni na MFF v Berlíně.
11.8., 20.00 hod. / Cela 211
(Celada 211) Režie: Daniel Monzón, E - F, 2009, španělsky / české a anglické titulky, 110 min
Juan Oliver je novým väzenským úradníkom. Hneď prvý deň mu však prinesie smolu, pretože väzni práve naň naplánovali vzburu. Okamžite je konfrontovaný s nevypočítateľnými a tragickými okolnosťami, v rámci ktorých musí využívať svoju najväčšiu prednosť – inteligenciu. Postupne zisťuje, že ak chce prežiť, nemôže sa javiť ako nesmelý, slabý a slušný muž. Netrvá dlho a presvedčí sa, že aj v tomto pekle existuje šanca na prežitie...
„Nie je to len žánrový film, omnoho viac je tragédiou v najklasickejšom zmysle slova. Tragédiou, ktorú by asi nikto z nás nechcel zažiť... Zároveň ide o príbeh hlbokého priateľstva medzi dvoma mužmi v extrémnych podmienkach a na rozdielnych stranách zákona.“ (Artfilm)